Chcete upratať lacno a ekologicky? Stavte na citrón, ocot, jedlú sódu či zubnú pastu

citron, ocet, jedlá soda, zubní pasta

Zaujímate sa o ekológiu a neradi by ste životné prostredie zaťažovali viac, ako je nutné? Potom nahraďte klasické čistiace prostriedky, ktoré sú plné nebezpečných chemikálií, tými ekologickými. Nemusíte sa báť, že by to nejako zaťažilo vaše vrecko, pri upratovaní totiž pomôžu osvedčené "babské" recepty - citrón, ocot, jedlá sóda či zubná pasta.

Citrón pomôže v kuchyni a kúpeľni

Citrón je výborný pomocník pri upratovaní v kuchyni aj kúpeľni. Kyselina citrónová má totiž antibakteriálne aj dezinfekčné účinky. To môžete využiť predovšetkým na kuchynskej linke, kde sa to často baktériami len tak hemží. Stačí polku citróna namočiť v jedlej sóde a linku zotrieť. Zvyšky sódy potom odstráňte vlhkou hubkou. Ale pozor, na mramor a nerezovú oceľ tento postup radšej nepraktizujte.

Citrónová šťava je vhodná aj na odstránenie odolných škvŕn od jedla na kuchynskej doske. Na špinavú plochu vytlačte šťavu z polovice citróna, nechajte zhruba dvadsať minút pôsobiť a potom zmyte. Lyžičku citrónovej šťavy môžete pridať aj do umývacieho prostriedku do umývačky riadu. Lepšie sa tak zbavíte mastnoty. Ak vám v plastových škatuľkách zostávajú škvrny od paradajkovej omáčky, aj v tomto prípade siahnite po citróne. Nádobky potrite citrónovou šťavou, nechajte poriadne usušiť a potom normálne umyte.

Čisté vodovodné batérie i dlaždičky

V kúpeľni môžete citrónovú šťavu použiť na rozpustenie mydlových škvŕn a odstránenie zaschnutých kvapiek tvrdej vody v sprchovacom kúte či k odstráneniu vodného kameňa na vodovodnej batérii. Stačí batériu potrieť citrónovou šťavou, nechať ju cez noc pôsobiť a ráno zotrieť vlhkou handričkou. Čo sa týka špár medzi dlaždičkami, potrite ich kašou z citrónovej šťavy a jedlej sódy a vydrhnite kefkou na zuby. Polovicu šálky citrónovej šťavy môžete pridať aj do posledného pracieho cyklu pri žmýkaní bielej bielizne. Bielizeň sa týmto totiž krásne rozjasní.

Ocot spoľahlivo odstráni vodný kameň

Známym prírodným čističom je tiež ocot. Ten totiž dokáže vyčistiť mastné škvrny aj nánosy od mydla a spoľahlivo odstráni vodný kameň. Po destilácii navyše zamedzuje množeniu plesní a určitých druhov baktérií, medzi ktoré patrí aj známa salmonela či E. coli. Ocot skvele pomôže pri čistení skleneného riadu a okien. Poháre stačí opláchnuť vodou, v ktorej je jedna šálka octu, budú sa potom nádherne lesknúť. Čo sa týka okien, zmiešajte štvrť šálky octu s dvoma šálkami vody a troškou tekutého mydla.

Dezinfekcia umývačky

Využiť ho môžete aj pri čistení upchatých rúr a odpadov, stačí, keď ho necháte tridsať minút pôsobiť. Ak chcete vydezinfikovať umývačku, nalejte do nádržky pol šálky octu a umývací program zapnite na prázdno.

Ocot odstráni aj plesne zo stien, jednoducho ho nastriekajte priamo na pleseň, nechajte pätnásť minút pôsobiť a potom zmyte. Pokiaľ chcete s octom aj vytierať, do teplej vody ho prilejte štvrť šálky. Nepoužívajte ho ale na mramorové a drevené podlahy.

Jedlú sódu na usadeniny, mastnotu a pripáleniny

Veľmi účinným prírodným čističom je aj jedlá sóda. Ak vám v hrnčekoch zostávajú usadeniny z čaju či kávy, nalejte do nich vodu, prisypte jednu lyžicu sódy a nechajte pôsobiť cez noc. Mastnotu a pripáleniny môžete zo sporáka odstrániť pastou, ktorá vznikne zmiešaním piatich lyžíc sódy a piatich lyžíc vody. Jedlú sódu môžete využiť aj pri čistení kobercov a čalúneného nábytku. Stačí na ne sódu nasypať, hodinu nechať pôsobiť a potom vysať vysávačom.

Zubná pasta vyčistí matné sklo i žehličku

Zubná pasta vyčistí matné sklo aj žehličku

Súvisiace články

Štítky ekologické čisticí prostředky jak odstranit vodní kámen úklid citronem úklid ekologicky úklid jedlou sodou úklid levně úklid octem úklid zubní pastou

Napísať komentár

Komentujete ako hosť.

DAMA EKO Upratovanie v BratislaveEko Upratovanie © 2016