Články o ekológii a upratovaní

Prečítajte si zaujímavé rady a tipy, ako upratovať ekologicky a byť maximálne šetrný k prírode a životnému prostrediu.


 

Pravidelné upratovanie s ohľadom na životné prostredie

Pravidelný úklid s ohledem na životní prostředí

Životné prostredie je neustále zaťažované najrôznejšími chemikáliami. Pokiaľ chcete životné prostredie ušetriť, zanechajte čistiacich a umývacích taktík s pomocou chemických prípravkov a vrhnite sa na šetrné postupy a prostriedky. Upratovanie nijako neutrpí a vy budete mať dobrý pocit, že ste urobili niečo pre zdravšie prostredie vo svojom okolí.

Upratovanie firiem od profesionálov

Podnikatelia a firmy si musia zakladať na čistom pracovnom prostredí. Určite sa nikto nechce prezentovať špinavými oknami, zablatenou podlahou, nečistými stolmi a zaprášenými stoličkami. Upratovanie komerčných priestorov môže byť dosť náročné, preto je dobré zvoliť upratovacie firmy, ktoré majú k dispozícii modernú technológiu a vhodné čistiace prostriedky. Stačí zadať rozsah práce a dohovoriť sa, či sa upratovanie vykoná v ranných, večerných alebo nočných hodinách. Výhodou je, že sa nemusíte zaujímať o zamestnanie novej pracovnej sily na upratovanie a ani o dostatočné množstvo vhodných strojov a prípravkov na upratovanie. Ak vám záleží na ochrane prostredia, vyberte si firmy používajúce ekologicky neškodné prostriedky. Ich používanie je účinné v boji s nečistotou a súčasne sú šetrné k prírode, nezávadné po ekologickej stránke a ľahko sa odbúravajú.

Vypustiť trochu pary ...

Medzi výborné riešenie ekologického spôsobu čistenia sa radí čistenie parou pomocou parného čističa. Para sa dokáže postarať o odstraňovanie najhorších nečistôt. Tiež vie likvidovať choroboplodných škodcov. Používaním pary sa predchádza množeniu a šíreniu parazitov. Čistenie parou skvele účinkuje a je navyše zdravé. Pri realizácii čistenia nepotrebujete skutočne žiadne saponáty a dezinfekciu. Počas čistenia sa spotrebováva iba čistá voda a trochu elektrickej energie. Pri použití pary sa šetria aj čistené materiály, pretože nie sú vystavované pôsobeniu žiadnych agresívnych prostriedkov. V byte nezostáva žiadny zápach. Prístroj funguje na princípe premeny vody na tzv. suchú paru, ktorá si ľahko poradí s odstránením nečistôt a mastnoty.

Ako používať parný čistič?

Používanie parného čističa je veľmi jednoduché. Skôr, kým sa pracovník upratovacej firmy pustí do práce, musí do prístroja naliať malé množstvo vody, stroj zapnúť a potom podľa potreby uvoľňovať paru vďaka spúšti na hadicu. Používanie kvalitných parných čističov je úplne bezpečné. Vďaka parnému čisteniu možno špinu odstrániť aj z ťažko prístupných miest buď vo škár, malých dierok a zákutí. Parou vyčistíte dlažbu, obklady, podlahu, ale aj koberce, matrace, čalúnenie nábytku a rôzne tkaniny. Počas používania sa para dostane až do mikroskopických trhlín a priehlbín v povrchu materiálu. Vďaka pare dokonca odstránite aj škvrny od červeného vína alebo vyčistíte pelech pre vášho zvieracieho miláčika.

Ekologické čistiace prostriedky

Upratovanie nemocníc, kliník, laboratórií, ordinácií a rôznych verejných budov je veľmi náročný a má svoje pravidlá. Nielen na upratovanie komerčných priestorov sa v súčasnosti využívajú účinné a zároveň ekologické čistiace prípravky. Efektivita upratovania je vysoká, ľudské zdravie je chránené a šetrnosti sa dostane aj prírode. Pri výbere čistiacich prostriedkov sa pozerajte na údaje na obale. Dobre sa môžete zorientovať vďaka oficiálnym environmentálnym označeniam a nezávislým certifikátom. Vyberajte si výrobky označené európskou environmentálnou značkou "The Flower" alebo s označením "Ekologicky šetrný výrobok". Môžete naraziť aj na ďalšie svetové environmentálne značky.

Niekoľko jednoduchých ekologických upratovacích techník:

  • nezabúdajte na prevenciu, pred dvere položte kvalitnú rohož
  • zamerajte sa na používanie utierok z mikrovlákna pri upratovaní, dokáže odstrániť nečistoty z hladkých a lesklých povrchov, nepoužívajú sa žiadne saponáty ani chémia
  • na umývanie podlahy si tiež zožeňte handru alebo mop z mikrovlákna
  • handry a utierky používajte riadne vyžmýkané

Chcete upratať lacno a ekologicky? Stavte na citrón, ocot, jedlú sódu či zubnú pastu

citron, ocet, jedlá soda, zubní pasta

Zaujímate sa o ekológiu a neradi by ste životné prostredie zaťažovali viac, ako je nutné? Potom nahraďte klasické čistiace prostriedky, ktoré sú plné nebezpečných chemikálií, tými ekologickými. Nemusíte sa báť, že by to nejako zaťažilo vaše vrecko, pri upratovaní totiž pomôžu osvedčené "babské" recepty - citrón, ocot, jedlá sóda či zubná pasta.

Citrón pomôže v kuchyni a kúpeľni

Citrón je výborný pomocník pri upratovaní v kuchyni aj kúpeľni. Kyselina citrónová má totiž antibakteriálne aj dezinfekčné účinky. To môžete využiť predovšetkým na kuchynskej linke, kde sa to často baktériami len tak hemží. Stačí polku citróna namočiť v jedlej sóde a linku zotrieť. Zvyšky sódy potom odstráňte vlhkou hubkou. Ale pozor, na mramor a nerezovú oceľ tento postup radšej nepraktizujte.

Citrónová šťava je vhodná aj na odstránenie odolných škvŕn od jedla na kuchynskej doske. Na špinavú plochu vytlačte šťavu z polovice citróna, nechajte zhruba dvadsať minút pôsobiť a potom zmyte. Lyžičku citrónovej šťavy môžete pridať aj do umývacieho prostriedku do umývačky riadu. Lepšie sa tak zbavíte mastnoty. Ak vám v plastových škatuľkách zostávajú škvrny od paradajkovej omáčky, aj v tomto prípade siahnite po citróne. Nádobky potrite citrónovou šťavou, nechajte poriadne usušiť a potom normálne umyte.

Čisté vodovodné batérie i dlaždičky

V kúpeľni môžete citrónovú šťavu použiť na rozpustenie mydlových škvŕn a odstránenie zaschnutých kvapiek tvrdej vody v sprchovacom kúte či k odstráneniu vodného kameňa na vodovodnej batérii. Stačí batériu potrieť citrónovou šťavou, nechať ju cez noc pôsobiť a ráno zotrieť vlhkou handričkou. Čo sa týka špár medzi dlaždičkami, potrite ich kašou z citrónovej šťavy a jedlej sódy a vydrhnite kefkou na zuby. Polovicu šálky citrónovej šťavy môžete pridať aj do posledného pracieho cyklu pri žmýkaní bielej bielizne. Bielizeň sa týmto totiž krásne rozjasní.

Ocot spoľahlivo odstráni vodný kameň

Známym prírodným čističom je tiež ocot. Ten totiž dokáže vyčistiť mastné škvrny aj nánosy od mydla a spoľahlivo odstráni vodný kameň. Po destilácii navyše zamedzuje množeniu plesní a určitých druhov baktérií, medzi ktoré patrí aj známa salmonela či E. coli. Ocot skvele pomôže pri čistení skleneného riadu a okien. Poháre stačí opláchnuť vodou, v ktorej je jedna šálka octu, budú sa potom nádherne lesknúť. Čo sa týka okien, zmiešajte štvrť šálky octu s dvoma šálkami vody a troškou tekutého mydla.

Dezinfekcia umývačky

Využiť ho môžete aj pri čistení upchatých rúr a odpadov, stačí, keď ho necháte tridsať minút pôsobiť. Ak chcete vydezinfikovať umývačku, nalejte do nádržky pol šálky octu a umývací program zapnite na prázdno.

Ocot odstráni aj plesne zo stien, jednoducho ho nastriekajte priamo na pleseň, nechajte pätnásť minút pôsobiť a potom zmyte. Pokiaľ chcete s octom aj vytierať, do teplej vody ho prilejte štvrť šálky. Nepoužívajte ho ale na mramorové a drevené podlahy.

Jedlú sódu na usadeniny, mastnotu a pripáleniny

Veľmi účinným prírodným čističom je aj jedlá sóda. Ak vám v hrnčekoch zostávajú usadeniny z čaju či kávy, nalejte do nich vodu, prisypte jednu lyžicu sódy a nechajte pôsobiť cez noc. Mastnotu a pripáleniny môžete zo sporáka odstrániť pastou, ktorá vznikne zmiešaním piatich lyžíc sódy a piatich lyžíc vody. Jedlú sódu môžete využiť aj pri čistení kobercov a čalúneného nábytku. Stačí na ne sódu nasypať, hodinu nechať pôsobiť a potom vysať vysávačom.

Zubná pasta vyčistí matné sklo i žehličku

Zubná pasta vyčistí matné sklo aj žehličku

Ktoré ekologické čistiace prostriedky sú tie pravé?

Ekologické čisticí prostředky Winni's a Frosch

Viete, že klasické čistiace prostriedky obsahujú celý rad nebezpečných chemikálií, a zbytočne tak zaťažujú životné prostredie? Ak chcete prírode pomôcť, prejdite na prípravky ekologické. V tomto článku vám poradíme, ktoré si vybrať.

Kvalitné ekologické produkty Winni's

Plne rozložiteľné a ekologické sú drogistické produkty Winni´s, ktoré vyrába spoločnosť Madel. Tieto prípravky sú šetrné k životnému prostrediu práve preto, že sa v nich nachádzajú len povrchovo aktívne látky rastlinného pôvodu.


Naopak deriváty živočíšneho pôvodu, bielidlá, fosfáty, farbivá či alergény v nich nenájdete vôbec žiadne. Aj preto môžu tieto výrobky používať tiež alergici a ľudia, ktorí majú citlivú pokožku. Výhodou je aj fakt, že ich obal je ľahko recyklovateľný, a preto sa nikdy sám nestane odpadom.


Výrobky Winn 's neboli testované na zvieratách, nezaťažujú životné prostredie, ale napriek tomu sú kvalitné a vďaka svojmu zloženiu vysoko účinné. Sú vhodné napríklad pre odstránenie mastných škvŕn v kuchyni, umývanie riadu, čistenie podlahy či upratovanie kúpeľne. V sortimente tejto značky sa nachádzajú tiež hypoalergénne aviváže s vôňou kvetín a pracie prípravky, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu vhodné aj pre alergikov a zároveň zanechávajú bielizeň hebké a voňavé.

Efektívne prírodné látky u značky Frosch

Dôraz na prírodné látky, ako je ocot, citrón a sóda, kladie tiež ekologická značka Frosch. Vďaka vysokému obsahu účinných prírodných látok sú jej produkty typické nadpriemernou odbúrateľnosťou v prírode, takže sú šetrné k životnému prostrediu, ale aj k ľudskej pokožke. Že sa jedná o ekologický čistiaci prípravok, ale v žiadnom prípade neznamená, že nie je kvalitný. Produkty značky Frosch totiž majú dôkladný čistiaci účinok.


Využiť ich môžete napríklad na podlahy, na všetky umývateľné plochy v domácnosti, aj na ťažko odstrániteľné škvrny a mastnotu, toaletu, ale aj k zútulneniu svojho domova - a to vďaka interiérovým bytovým parfumom, voňavému tekutému mydlu, praciemu prípravku či hypoalergénnej aviváži.

Myslite na prírodu aj pri upratovaní. V čom je ekologický upratovanie lepší?

Ekologické čisticí prostředky

Ekológia je v dnešnej dobe často omieľanou témou. Veľká časť z nás už je zvyknutá recyklovať odpad, jazdiť hromadnou dopravou a hľadať ďalšie spôsoby, ako zbytočne nezaťažovať životné prostredie. Vedeli ste ale, že škodiť prírode môžete aj upratovaním? Je to tak - ak používate škodlivé chemické čistiace prostriedky. Skúste preto radšej ekologické upratovanie, má totiž hneď niekoľko výhod.

Prírodné látky sú účinné

Aj keď sa môže zdať, že prírodné látky obsiahnuté v ekologických čistiacich prostriedkoch nie sú tak účinné ako chemické látky v klasických drogistických produktoch, v žiadnom prípade to nie je pravda. Ekologické prípravky splnia svoju úlohu rovnako dobre ako klasické produkty, navyše váš domov príjemne prevonia a predovšetkým neškodí životnému prostrediu. Nemusíte sa báť ani toho, že by vám zničili povrchy - sú totiž veľmi šetrné.

Vhodné aj pre alergikov

Ekologické čistiace prípravky obsahujú iba povrchovo aktívne látky rastlinného pôvodu, hlavný dôraz je kladený na prírodné látky, ako je ocot, citrón či sóda. Na rozdiel od klasických chemických čistiacich prostriedkov sa v nich nenachádzajú žiadne bielidlá, farbivá, ani fosfáty, deriváty živočíšneho pôvodu, alebo alergény. A v tom spočíva ďalšia výhoda prírodných čistiacich prípravkov - môžu ich bez obáv používať alergici aj ľudia s citlivou pokožkou. Ekologické produkty sú totiž k ľudskej pokožke veľmi šetrné.

Nadpriemerná odbúrateľnosť v prírode

Ďalšou výhodou ekologických čistiacich prípravkov je nadpriemerná odbúrateľnosť v prírode. Nielen, že sú zložené z výhradne prírodných látok, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, ale tiež sú dodávané v recyklovateľných obaloch, takže ani tie prírodu nijak nezaťažujú.

Upratovanie hravo zvládnete aj bez zaťaženia prírody

Hoci sú ekologické čistiace prostriedky šetrné k životnému prostrediu, ľudskému organizmu aj povrchom, sú veľmi účinné. V pohode s nimi zvládnete bežné upratovanie, vydezinfikuje všetky umývateľné plochy v domácnosti, bez problémov odstránite hrdzu aj mastné škvrny od jedla a usadeniny od kávy a čaju, zbavíte sa vodného kameňa na vodovodných batériách, mydlových škvŕn a zaschnutých kvapiek tvrdej vody, vyčistíte špáry medzi dlaždičkami, vyleštíte okná či poháre a dáte zbohom upchaným rúram a odpadu, ale aj plesniam. To všetko bez toho, aby ste zbytočne zaťažovali prírodu.

nahoru

DAMA EKO Upratovanie v BratislaveEko Upratovanie © 2016